Trądzik jak powstaje i jak dbać o cerę trądzikową.

Trądzik jest najbardziej powszechną chorobą skóry w dzisiejszych czasach. Rozwojowi trądziku pospolitego jak i różowatego sprzyjają zaburzenia hormonalne, dlatego dotyczy najczęściej osób w wieku dojrzewania i dorosłych. Dziś jednak skupię się na trądziku pospolitym. Zacznę od tego jak w ogóle powstaje trądzik. Dzięki temu rozjaśnią Ci się niektóre kwestie i łatwiej zrozumiesz jakie procesy zachodzą na Twoim ciele. Pamiętaj, że trądzik może również występować na ramionach czy plecach. Gruczoły łojowe pobudzane są przez męskie hormony płciowe androgeny. Wytwarzają duże ilości łoju o zmienionym składzie i proporcjach między składnikami. Dodatkowo w gruczołach łojowych występuje nadmierne rogowacenie przewodów wyprowadzających. Zrogowaciałe komórki, które zlepione są łojem zamykają ujścia gruczołów co sprzyja namnażaniu się bakterii Propionibacterium acnes. Enzymy wydzielane przez tą bakterię rozkładają łój a drażniące działanie enzymu przyczynia się do stanów zapalnych.

Charakterystycznym rodzajem wykwitów dla trądziku pospolitego są zaskórniki. Rozróżniamy ich dwa rodzaje :

*Otwarte – małe czarne punkciki, które są ujściami drobniutkich torbielek rogowych. Skutek zwyrodnienia mieszków włosowych.

*Zamknięte – są drobne i białe. Ujście mieszka włosowego jest niewidoczne, zamknięte naskórkiem. Wokół mieszka pojawia się stan zapalny.

W zależności od rodzaju dominujących zmian wyróżniamy trądzik :

*Zaskórnikowy – przeważają zaskórniki otwarte. Trądzik ten pojawia się w okresie dojrzewania i najczęściej znika samoistnie po kilku latach.

*Grudkowo – krostkowy – najczęściej spotykany trądzik. Charakteryzuje się licznymi stanami zapalnymi czyli grudkami i krostkami w obrazie chorobowym.

*Guzkowo – cystowy – występują liczne guzy i guzki, pomiędzy którymi tworzą się pod skórą kanały ropne przetoki. Po wygojeniu się zmian pozostają głębokie blizny zanikowe.

*Bliznowcowy – z tym rodzajem trądziku borykałam się osobiście. Jego cechą charakterystyczną są przerosłe blizny i bliznowce zwane keloidami pozostające po wygojeniu wykwitów.

*Polekowy – występuję przy przyjmowaniu glikokortykosteroidów, preparatów przeciwgruźliczych, przeciwpadaczkowych, związków bromu i androgenów.

*Zawodowy – powoduje długotrwały kontakt z różnymi substancjami np. chlorem, olejami, smołami, klejami itp.

Najważniejsze aby nie rozdrapywać zmian gdyż wtedy rozsiewamy bakterie w kolejne miejsca a to sprawia, że pojawia się ich coraz więcej. Jeśli za wszelką cenę nie możesz powstrzymać się od rozdrapywania pamiętaj aby mieć czyste ręce i odkazić rozdrapany wykwit. Licz się jednak z tym, że trądzik będzie się zaostrzał.

Czy można jakoś załagodzić trądzik ? – Oczywiście, że tak!

Przede wszystkim pamiętaj aby odstawić peelingi gruboziarniste i drobnoziarniste. Nie najlepszym wyborem będzie również stosowanie peelingów typu gommage.

Posiadając trądzik nie powinieneś używać peelingów ściernych gdyż powodujesz rozsiewanie bakterii na kolejnych partiach twarzy. Tutaj najlepiej stosować peelingi enzymatyczne, gdyż nie pocieramy przy tym skóry i nie przyczyniamy się do rozsiewu wykwitów. Peelingi enzymatyczne zawierają najczęściej bromelainę i papainę czyli substancje rozpuszczające martwy naskórek dlatego nie jest konieczne pocieranie skóry.

Prócz pozbywania się martwego naskórka kluczowe jest dogłębne oczyszczanie skóry oraz tonik. Dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi bakterii. O tym jak ważny jest demakijaż omawiam w jednym z moich artykułów do którego odsyłam Cię TUTAJ.

Maseczki powinny być Twoim nowym przyjacielem. Nie tylko te oczyszczające czy preferowane do cery trądzikowej ale również nawilżające i łagodzące. Obserwuj swoją skórę. Nie zawsze potrzebuje wysuszania maseczkami na bazie cynku czy alkoholu polecane na trądzik. Częstym błędem jest zbyt nadmierne wysuszanie skóry co przyczynia się do nadprodukcji gruczołów łojowych a to do powstawania kolejnych wykwitów. Warto skórę również nawilżać by wyregulować wydzielanie sebum przez skórę. Jeśli widzisz, że cera jest podrażniona zastosuj maseczkę łagodzącą. Naucz się odczytywać potrzeby Twojej skóry! Tak jak kobieta zmienną jest tak i skóra pod wpływem przeróżnych czynników ma różne potrzeby. Zachęcam Cię również do darmowego pobrania poradnika w którym omawiam rodzaje i potrzeby skóry oraz przepisy na domowe maseczki. Zapamiętaj, że każdy rodzaj cery potrzebuje odpowiedniego nawilżenia.

Zapamiętaj, że każdy rodzaj cery potrzebuje odpowiedniego nawilżenia.

Kolejny krok to odpowiednio dobrany krem. Pamiętaj aby używać preparatów typowo do cery trądzikowej. Omijaj parafinę w kremie, gdyż może zapychać skórę i potęgować rozmnażanie się bakterii w epidermie. Daj koniecznie znać czy jesteś zainteresowana/y jakie dokładnie produkty polecam na trądzik. Chcę na blogu publikować nie tylko porady dotyczące dbania o urodę ale również recenzje konkretnych produktów. Jak Ci się podoba ten pomysł ?

Ja zmykam nałożyć sobie maseczkę nawilżającą.

Cudownego dnia 🙂

Pozdrawiam

Jagoda

domowe maseczki

Poznaj Sekret Gwiazd Hollywood

Odbierz sprawdzone recepty na domowe maseczki i wyglądaj pięknie.Dodaj komentarz