Wpływ słońca, promieniowania UV na skórę.

Większość z nas uwielbia opaleniznę a co za tym idzie wystawiamy się na większą ekspozycję słoneczną i większą ilość promieniowania UV. Dużymi krokami zbliża się lato a wraz z nim więcej upragnionego przez wszystkich słońca. Warto wtedy jednak zaaplikować na skórę krem z filtrem, który ochroni ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Zastanawiasz się pewnie teraz dlaczego szkodliwe skoro jest źródłem wit. D? Tak to prawda synteza skórna pod wpływem promieniowania słonecznego UVB może pokryć aż 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D, która notabene jest niezbędna do odkładania się wapnia w naszych kościach. Aby wykorzystać to dobroczynne działanie, wystarczy 15 minut pobytu na słońcu dziennie. Niesie ze sobą również szereg objawów niepożądanych. Zacznijmy jednak od początku.

Jeśli zastanawiasz się dlaczego warto stosować filtry UV i w jaki sposób powstaje opalenizna zapraszam do artykułu.

promieniowania

Rodzaje promieniowania:

* UVA
Stanowi 95% promieniowania docierającego do naszej skóry. Odpowiadają za alergię i starzenie się skóry, są bardziej podstępne, ponieważ nie powodują bólu i wnikają głębiej w skórę. Mogą powodować zaćmę, gdy oko jest wystawione przez długi czas na ich działanie. Intensywność jest niezmienna przez cały rok. Szczególnie niebezpieczne jest w połączeniu z promieniowaniem UVB.Powodują też zaburzenia pigmentacji takich jak ostuda, plamy czy przebarwienia. Promieniowanie UV może powodować zmiany w jądrach naszych komórek i uszkadzać ich DNA. Jeśli te niewidoczne uszkodzenia się powtarzają, mogą w dłuższej perspektywie doprowadzić do rozwoju fotokarcinogenezy czyli raka skóry.

* UVB
To 5% działającego na nas promieniowania. Powoduje starzenie się skóry, wzmaga jej pigmentację i odgrywa rolę w powstawaniu raków skóry.Intensywność zależy od fazy dnia i pór roku. Najsilniej działa latem, gdy słońce jest w zenicie.Ponadto promieniowanie UVB odpowiada za oparzenia lub brązowienie skóry, stymulują więc opalanie, ale są również główną przyczyną oparzeń słonecznych. Może również powodować fotoimmunosupresję objawiającą się m.in. opryszczką wargową.

*UVC
Jest najsilniejszym promieniowaniem jeżeli chodzi o wpływ na naszą skórę. Na szczęście w większości zostaje pochłonięte przez warstwę ozonową Ziemi.

Konkludując jest mnóstwo objawów wpływających negatywnie na stan naszej skóry oraz zdrowia. Nasuwa się zatem pytanie –

Jak ją przed tym uchronić?

Stosuj filtry UV 🙂

Filtry UV w kremach mają za zadanie chronić skórę i blokować wchłanianie się promieniowania ultrafioletowego. Filtry chemiczne to związki, które wnikają w naskórek i pochłaniają promienie UV. Nie zaleca się stosowania takowych filtrów przy skórach atroficznych i uwrażliwnionych. Najczęściej stosowane filtry chemiczne to: Butyl Methoxydibenzoylmethane, Bis- Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Ethylhexyl Triazone, Ethylhexyl Salicylate.Filtry mineralne w postaci tlenku cynku (tzw. biel cynkowa) lub tlenku tytanu (biel tytanowa) odbijają i rozpraszają promieniowanie ultrafioletowe. Zaletą tlenku cynku jest zdolność do blokowania niemal całego spektrum promieniowania UV. Dlatego preparaty przeciwsłoneczne zawierające tlenek cynku poleca się dzieciom i osobom z wrażliwą epidermą. Skoro już potrafisz rozróżnić rodzaje filtrów czas na wytłumaczyć Ci wartości współczynnika Sun Protection Factor w skrócie SPF, który oznacza stopień ochrony przeciwsłonecznej. Zależność pomiędzy wartością SPF a ilością pochłanianego lub odbijanego promieniowania nie jest wprost proporcjonalna.

Zatem chroni skórę przed promieniowaniem UV w następujących wartościach:
* dla SPF 2 : ok.25 /30% promieniowania
* dla SPF 4 :  ok. 50% promieniowania
* dla SPF 10 :   ok. 85% promieniowania
* dla SPF 15 : ok. 93 / 96% promieniowania
* dla SPF 25 :   ok. 96% promieniowania
* dla SPF 30/50  : ok. 98% promieniowania
* dla SPF 60 :   ok. 98,5 /99,5% promieniowania
Nie istnieją preparaty, które zapewniają 100% ochrony przed UV.

Czym jest tak naprawdę opalenizna i jak powstaje ?

Opalenizna uważana jest za przejaw zdrowia, zaś w rzeczywistości ciemnienie skóry to reakcja obronna naszego organizmu na nadmiar promieniowania ultrafioletowego. Kolor naszej skóry, włosów, tęczówki oka zależy od ilości melaniny – naturalnego pigmentu, który powstaje w skórze w procesie zwanym melanogenezą. Z mojego drugiego poradnika , którego bezpłatnie możesz pobrać TUTAJ wiesz, że naskórek posiada 5 warstw -rogowa, jasna, ziarnista, kolczysta i podstawna. U osób o jasnej karnacji czyli takich typowych bladzioszków jak ja melanina występuje tylko w warstwie podstawnej czyli najgłębiej położonej graniczącej ze skórą właściwą, natomiast osoby o ciemnej karnacji mają melaninę we wszystkich warstwach naskórka, stąd też ciemniejszy kolor ich skóry. Sam proces powstawania melaniny czyli proces melanogenezy to szereg dość złożonych reakcji biochemicznych. Wystarczy jednak wiedzieć, że prekursorem czyli takim związkiem wyjściowym w syntezie melaniny jest aminokwas – tyrozyna przekształcany pod wpływem enzymu o nazwie tyrozynaza, który jest pobudzany przez promienie UV i rozpoczyna on pierwszy etap procesu produkcji melaniny. Do swego działania enzym ten potrzebuje aminokwasu – tyrozyny, ten właśnie mechanizm został wykorzystany w preparatach przyspieszających opalanie, które w swym składzie zawierają pochodne tyrozyny.W wyniku procesu melanogenezy otrzymujemy melaninę, która występuje w dwóch formach:

eumelanina – barwnik ciemny, brązowoczarny
feomelanina – barwnik jasny, czerwonożółty

Odcień naszej karnacji, włosów, skłonności do piegów i wrażliwość na słońce zależy od ilości melaniny oraz od stosunku obu tych form melaniny. Osoby mające więcej feomelaniny charakteryzują się jasną karnacją czy skłonnością do występowania piegów. U tych osób występuje większe ryzyko powstawania raka skóry po wpływem promieniowania UV, dlatego, że feomelanina pod wpływem promieniowania UV ulega rozkładowi i w wyniku tego powstają produkty o właściwościach mutagennych czyli sprzyjających tworzeniu zmian nowotworowych w skórze.

Zatem moja droga możesz wywnioskować, że osoby z jasną karnacją powinny wybierać kremy z filtrem SPF 30, 50 i 60. Te z nas, które są posiadaczkami śniadej cery mogą wybierać mniejszy współczynnik lecz wylatując na wakacje do ciepłych krajów proponowałabym niezależnie od karnacji wybierac SPF 50 i 60.

Czy warto stosować filtry?
Czy warto się chronić przed wyżej wymienionymi objawami?

Myślę, że każda z nas powinna chronić siebie, swoją rodzinę a co najważniejsze dzieci przed szkodliwym działaniem promieni UV. Ja osobiście stosuję SPF 50 z racji jaśniutkiej karnacji.

Bardzo jestem ciekawa jakie zdanie Ty masz na ten temat, co sądzisz o tym artykule?

Czy stosujesz już kremy z filtrem i jakie?

Czy należysz do osób bladych czy posiadasz ciemniejszą cerę?

Będzie mi bardzo miło, jeśli w komentarzu wypowiesz się na te kwestie i dasz znać czy takie vademecum w jednym miejscu jest dla Ciebie przydatne. Ja zmykam łapać promyki słońca i cieszyć się wspaniałą pogodą oczywiście z uprzednio zaaplikowanym kremem z filtrem SPF50 🙂

Pozdrawiam Cię cieplutko 🙂
Życzę cudownego dnia
Jagoda Biały

domowe maseczki

Poznaj Sekret Gwiazd Hollywood

Odbierz sprawdzone recepty na domowe maseczki i wyglądaj pięknie.Jedna myśl na temat “Wpływ słońca, promieniowania UV na skórę.

Dodaj komentarz